Kosmetyki naturalne – zalety stosowania szamponów do włosów w kostce

Kosmetyki naturalne stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Przeważającą zaletą za ich stosowaniem jest sposób ich produkcji. Konsumenci są coraz bardziej świadomi potrzeby dbałości o planetę i decydują się na bardziej ekologiczne alternatywy. Jednym z ciekawszych kosmetyków, bardzo rozchwytywanym w ostatnich latach, są naturalne szampony do włosów w kostce. Produkty te łączą w sobie cechy myjące zwykłego szamponu oraz ekologiczne podejście do zmniejszania ilości produkowanego plastiku. Jaki zatem posiadają skład? Jak je stosować? Czy są skuteczne i warte zainteresowania? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. 

Szampon do włosów w kostce – skład

Naturalne szampony w kostce posiadają w swoim składzie składniki myjące. Mają one za zadanie pienienie produktu i dokładne oczyszczanie włosów. Oprócz substancji myjących, szampony posiadają również składniki pielęgnujące. Mogą one występować w postaci naturalnych olejów roślinnych bądź ekstraktów. W skład mogą wchodzić również glinki mineralne i witaminy. Szampony naturalne są bardzo skuteczne, odżywiają włosy bez efektu ich obciążenia, powodowanego często przez silikony czy parabeny ze zwykłych szamponów. Posiadają one ponadto pH zbliżone do pH skóry głowy.

Szampon do włosów w kostce – sposób użycia 

Używanie szamponu w kosce różni się nieco od klasycznej, płynnej formy. Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby użycia. Każdy może dobrać metodę do swoich preferencji. Pierwszy sposób wygląda tak samo jak użycie klasycznego mydła w kotce. Początkowo szampon należy zmoczyć, a następnie spienić w dłoniach. Gotową pianę można teraz nałożyć na włosy i delikatnie wmasować. Druga metoda użycia wymaga natomiast użycia pojemnika. W nim należy umieścić kostkę wraz z ciepłą wodą. Całość powinno się wstrząsnąć, a zebraną pianę wykorzystać do umycia włosów. Szampon w kostce należy przechowywać w mydelniczce lub innym pojemniku tak, aby nie miał kontaktu z wodą. Wtedy wystarczy na znacznie dłużej. Jeżeli będzie odpowiednio przechowywany to jedna kostka wystarczy na 50 do nawet 70 myć. 

Szampon do włosów w kostce – zalety stosowania 

Pierwszą podstawową zaletą szamponów w kostce jest generowanie znacznie mniejszej ilości śmieci. Został on wymyślony w duchu idei „zero waste”. Przede wszystkim nie powstają tutaj znaczne ilości plastikowych odpadów po opakowaniach produktu. Szampony naturalne mają też bardzo dobry skład. Bazowane są na składnikach pochodzenia naturalnego, wytworzonych w sposób dobry dla środowiska. Mają one też lepsze oddziaływanie na skórę niż chemiczne parabeny i silikony. Ponadto nie są one testowane na zwierzętach. Jest to bardzo ważna zaleta zwłaszcza dla osób zainteresowanych ekologią i weganizmem. Mają pH zbliżone do pH skóry, więc nie wykazują działania drażniącego, są przyjazne. Przede wszystkim jednak są bardzo wydajne i ekonomiczne. Przy odpowiednim przechowywaniu mogą wystarczyć na nawet 70 użyć. Sprawdzają się także w podróży, gdyż znacznie oszczędzają miejsce w kosmetyczce. 

Naturalne mydła do włosów a naturalne szampony do włosów w kostce

Naturalne mydła do włosów są produktami często błędnie mylonymi z szamponami. Różnią się one nieco składem i działaniem na skórę. Mydła oparte jest na estrach kwasów tłuszczowych powstałych podczas reakcji zmydlania. Podobnie jak szampony mogą one zawierać różne oleje, ekstrakty i inne dodatki. Mydło w kostce ma jednak odczyn zasadowy, więc po umyciu włosów wymaga zastosowania zobojętniającej płukanki. Skóra głowy musi się jednak do mydła przyzwyczaić. 

Podsumowując, kosmetyki naturalne do bardzo dobra, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kosmetyków opartych na chemicznym składzie. Naturalne szampony w kostce oparte są na składnikach myjących i pielęgnacyjnych składnikach roślinnych. Są w pełni skuteczne, jednocześnie zapewniając ograniczenie ilości produkowanych odpadów. Nie są testowane na zwierzętach, są przyjazne dla skóry głowy i charakteryzują się znaczną wydajnością. Mydła do włosów w kostce są oparte na innych składnikach myjących i mają inne pH, jednak podobnie jak szampony charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami oczyszczającymi.