Jak przeprowadzić olejowanie włosów?

Olejowanie włosów, jest zabiegiem który z powodzeniem można przeprowadzić we własnym zaciszu domowym. Nie wymaga on wielkich umiejętności, a także nie jest zbyt wymagający. Będzie on prawdziwym wybawieniem, dla wszystkich posiadaczek włosów suchych i łamliwych, które mają skłonność do puszenia się i plątania. Nie mniej olejowanie włosów ma wiele więcej zalet, ale wszystko zależy także od odpowiedniej metody aplikacji. Jak zatem przeprowadzić olejowanie włosów i na jakie korzyści możemy liczyć?

Techniki olejowania włosów

W zależności od wybranej metody olejowania włosów, może ona dawać inne efekty. Nie ukrywajmy, że duże znaczenie będzie też miała obecna kondycja włosów. Niektóre z nas efekty ujrzą już po pierwszym zabiegu, inne panie zaś, mogą na efekty poczekać nawet do miesiąca regularnego olejowania. Przejrzyjmy więc techniki przeprowadzenia tej kuracji, by każda z was mogła wybrać coś dla siebie.

Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie włosów na sucho, polega na nałożeniu oleju na włosy, który wcześnie rozprowadzimy na dłoniach. Istotne jest to, by mądrze gospodarować ilością oleju, gdyż zbyt duże ilości wcale nie są wskazane. Warto nakładać olej małymi partiami na poszczególne pasma, zupełnie tak, jakbyście wcierały zwykły krem do rąk. Jakie zalety ma olejowanie włosów na sucho? Otóż:

 • jest to niezwykle szybki i prosty sposób aplikacji
 • dokładnie widać pasma, na które olej został już nałożony
 • zapobiegniemy ściekaniu oleju z włosów 

Nie mniej jednak, olejowanie na sucho ma też swoje wady. Zaliczamy do nich:

 • utrudnienia podczas zmywania oleju z włosów
 • bardzo łatwo przesadzić z ilością oleju
 • jeśli niedostatecznie nawilżymy włosy przed aplikacją oleju, mogą się one dodatkowo przesuszyć.

Olejowanie włosów przy pomocy mgiełki

To również jeden z prostszych sposobów, który dodatkowo zbytni nas nie pobrudzi. Potrzebna nam będzie butelka po spray’u, do której wlewamy jedną stołową łyżkę oleju, a także wodę. Plusem jest to, że można do takiej mikstury dodać dodatkowe składniki odżywcze jak np. aloes czy glicerynę. Do największych zalet tej metody zaliczamy:

 • zerowe ryzyko przesadzenia z ilością oleju
 • wspomnianą już możliwość modyfikowania mieszanki

Jakie wady ma olejowanie włosów mgiełką? Oto one:

 • spryskanie całych włosów, w szczególności długich, może być niezwykle czasochłonne 
 • mieszanka nie jest tak trwałą jak czysty olej, więc trzeba będzie przygotowywać ją na bieżąco.

Olejowanie włosów w misce

Ten sposób polega na dolaniu oleju do miski z wodą, a następnie zanurzenie w niej włosów. Olej dzięki temu nie osadzi się na włosach, a woda zadba o jego odpowiednią aplikację. Do zalet tej metody możemy zaliczyć:

 • równomierne rozprowadzenie oleju na włosach
 • komfort wykonania

Największym minusem zaś jest to, że metoda nie sprawdzi się w przypadku włosów krótkich.

Olejowanie włosów na mokro

To chyba jedna z najbardziej znanych i najczęściej praktykowanych metod olejowania. Polega ona na nałożeniu oleju na mokre umyte włosy, które są odsączone ręcznikiem. Metoda ta ma na pewno wiele plusów, nie mniej jednak zmywanie oleju nałożonego na mokre włosy, może być niezwykle uciążliwe.

Jakie są korzyści z olejowania włosów?

Regularne olejowanie włosów, może mieć zarówno długo jak i krótkoterminowe korzyści. Okazuje się, że większość z pań zauważy znaczną poprawę kondycji swoich włosów już po pierwszym lub drugim zabiegu. Dodatkowo olejowane włosy są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a także nie będą nam sprawiać kłopotów z rozczesywaniem i układaniem fryzury. Odpowiednio dobrany i regularnie stosowany olej do włosów, poprawi także elastyczność pasm, dzięki czemu staną się one mniej łamliwe. Olejowanie w każdym przypadku, bez uwzględnienia porowatości włosów, da również efekt ich nabłyszczenia i pożądaną sypkość włosów. Już kilka zabiegów wystarczy, by zauważyć gładką, mieniącą się taflę na swoich włosach. Finalnie, olejowanie kosmyków sprawi, że będą one wyglądać na znacznie gęstsze, a także będą bardziej zdyscyplinowane i podatne na ich stylizowanie.